Fundacja Sentivenio wspieranie rozwoju dzieci

20-07-2017 10:15

SENTIVENIO to My! :)

Sentivenio to gabinet terapeutyczny, który świadczy usługi w zakresie terapii dzieci z autyzmem i wczesnego stymulowania rozwoju małych dzieci. Udzielamy porad i konsultacji rodzicom zaniepokojonym  rozwojem swoich pociech, autyzmoceniamy ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu  w oparciu o kwestionariusz M-CHAT-R, dla dzieci w wieku 18-30 miesięcy, organizujemy warsztaty kierowane dla rodziców, poświęcone tematyce wspierania rozwoju dziecka, prowadzimy zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci i ich rodzin, a przede wszystkim udzielamy wsparcia w zakresie terapii w oparciu o Podejście Pyramid do Edukacji, której głównym celem jest rozwijanie komunikacji dziecka z otoczeniem.

Motywem do działania i otworzenia gabinetu była wspólna pasja dwóch dziewczyn do niesienia pomocy dzieciom oraz ich rodzinom, które w odpowiednim miejscu i czasie spotkały się na wspólnej ścieżce zawodowej i razem zaczęły rozwijać swoje zainteresowania i realizować swoją życiową misję.

Od wielu lat pracujemy w tej branży, ukończyłyśmy wiele szkoleń, pracowałyśmy w różnych miejscach , na różnych stanowiskach, jako nauczyciele w grupach przedszkolnych, jako nauczyciele wspierający dzieci z autyzmem, jako terapeuci w prywatnej praktyce zdobywając ogromny bagaż doświadczeń i pokory życiowej. Dzięki takim możliwościom uświadomiłyśmy sobie , że terapie proponowane naszym podopiecznym i ich rodzicom często nie są spójne.  Lata doświadczeń i możliwość obserwacji rozwoju dzieci na przestrzeni lat, w różnych środowiskach i w ich różnych momentach życia pozwoliły nam zrozumieć jakie w rzeczywistości są potrzeby dzieci z autyzmem. Odpowiedź na to nurtujące nas pytanie była zdumiewająco prosta –dzieci potrzebują narzędzia do komunikacji -  wtedy uświadomiłyśmy sobie, że musimy skoncentrować się właśnie na tej sferze rozwoju. Mogłoby się to wydawać banalne, bo przecież każdy zwyczajnie rozwijający się człowiek potrzebuje komunikować się z otoczeniem, zatem mogłyśmy zrozumieć skąd bierze się tak wiele frustracji u dzieci z autyzmem- tak właśnie z powodu ograniczeń w zakresie zdobywania umiejętności komunikacyjnych, z powodu niemożności poinformowania otoczenia o swoich chociażby podstawowych potrzebach. Przez zachowania „nieakceptowalne społecznie” – krzyki, wrzaski dzieci te są źle odbierane przez otoczenie.

 

Naszą gabinetową misję doskonale określają słowa Sekretarza Generalnego ONZ :

„Konieczne jest zainteresowanie całego świata, by pokonać stygmatyzację, brak wiedzy w społeczeństwie oraz nieadekwatne systemy pomocy. Obecne badania potwierdzają, że wczesna interwencja może pomóc osobom z autyzmem osiągnąć znaczny postęp w rozwijaniu swoich umiejętności. Nadszedł czas, by działać na rzecz bardziej włączającego społeczeństwa, podkreślać zdolności osób dotkniętych autyzmem oraz zapewnić im możliwość pełnej realizacji swojego potencjału. Pracujmy dalej ramię w ramię z osobami z autyzmem, pomóżmy im doskonalić swoje mocne strony i pokonać trudności, na jakie napotykają. Osoby te powinny wieść produktywne życie, ponieważ takie jest ich przyrodzone prawo.” (Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon).